VISA ARKIV & KATEGORIER   |   SÖK

Dan före dopparedan passet

När alla rusar runt i panik för att köpa de sista klapparna, tar jag det ganska soft. Jag är klar! Mamma och syrran fick var sin fotokalender som jag pysslat ihop på nätet med kort på våra barn, mannen min får lite kläder och smågrejer och barnen får resten.

Vi brukar överdriva med klappar till barnen och detta år tror jag att vi överträffat oss själva. Jag vet inte varför det blir så men jag kan inte sluta köpa saker till dem. Egentligen skulle jag bara kunna köpa typ en ballong till Ariel och hon hade varit jättelycklig men nu finns det så mycket klappar att både hon och River kommer att bli ”overwhelmed”.

Därför hann jag med ett najs träningspass ihop med Felicia idag. Vi körde ben!

Front squat (jag körde 10:or på 50kg) + Lunges i smithmaskinen
Efter 4 set körde vi ytterligare 4 set med
Benpress (jag körde 8:or på 170kg) + Sumo squat

Efter passet spände vi biceps lite också 😉

sats medis

 


Kommentarer


  1. emelie 25/12/2013 on 18:38 Svara

    Vilken inspiration du är! Mycket kul blogg att läsa :)

    • danijelahodges 26/12/2013 on 09:18 Svara

      TACK! Kul att höra! :) God jul!

  2. Monica 19/01/2014 on 20:18 Svara

    Kunde inte låta bli att kommentera detta inlägget om benpress. Jag har en del skador som främre korsbandsskada, menisk, diskbråck mm. Det bästa med rehab är att det ger resultat på sikt men när jag körde 150 kg i benpressen fick min sjukgymnast fnatt. Dessa 150 kg reducerades snabbt till 70 kg för att skona ryggen men det kändes mentalt bra att klara 150 kg och det kändes som en liten seger bland alla motgångar :)

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

För att få de senaste uppdateringarna