Idag är det sista dagen på sommarsemestern och jag har ganska mycket ångest. Det roliga är också att idag har det varit strålande sol, 27 grader varmt och helt enkelt en vanlig aussiesommardag. Men det är i princip bara den andra eller tredje sådana dagen på hela min (och de flestas) treveckorssemester. Och det fina vädret ska fortsätta i veckan. Bara för att retas liksom.
Hej söndag. Hejdå semester. Och T håller på och är underlig som vanligt. Här håller han på att tvätta B’s sängtopper. Jodåsåatt.
Vi har haft det bra. Jättebra till och med. Vi har varit tillsammans hela familjen dag efter dag och vi har gjort det bästa av situationen. Vi har varit ute på äventyr varje dag trots vädret, vi har ätit picknick, familjen har badat och vi har maxat det lediga livet med halvkasst väder, tight budget (eftersom vi lägger allt vi bara kan på husdeposition) och COVID.
Hamburgare och stranden.
På ett sätt gillar man ju vardagen för att det är lättare att ha rutiner, som nu när jag ska börja bry mig om min hälsa igen med bättre mat och träning, husvisningarna sätter igång igen och förhoppningsviskommer vi alla någonstans med detta jäkla virus så att vi kan få åka hem till Sverige någongång inom en överskådlig framtid.
Hur som helst så gjorde vi det bästa av denna dagen också. Vi åkte till MacMasters och lagade hamburgare på vår nya picknickgasspis. Därefter gick vi över gatan till stranden och alla (utom jag) badade. Det var rejäla vågor och B älskade att hoppa i dem medan O gör som alltid och leker vid strandkanten. Dagen avslutades med varsin glass i Killcare.
Tröttis och middag.
T steker just i detta nu lamm och jag har förberett så vi kan titta på The Queen’s Gambit. Så semestern avslutas med stil. Och ångest. Stil och ångest, ett framgångsrecept.
Kommentera