Hej och välkomna till Sweet and Simple! Jag heter Sabina och bor i Skåne, Kristianstad tillsammans med min man och våra två barn. Min största passion här i livet är att baka och att fotografera. Välkomna till min lilla sockervärld!
Idag bjuder jag på en härlig paj med bär i. Det är ett pajskal med hallon, blåbär och björnbär i. Den är enkel att göra och är väldigt god. På pajen är det en ljuvlig vaniljkräm och färska bär.
Jag använde mig av tre stycken minipajer så det räcker väl till en stor form.
LJUVLIG PAJ MED BÄR
PAJSKAL
150 g smör
2 msk socker
3 dl mjöl
DEKORATION Bär med socker
VANILJKRÄM
2 äggulor
2 dl socker
1 dl mjölk
1 dl grädde
1 msk potatismjöl
1 vaniljstång
GÖR SÅHÄR
Knåda smör, socker och mjöl till en deg. Grädda i ugnen i ca 5 minuter i 200 grader.
Lägg på bär och socker.
Fortsätt sedan med din vaniljkräm.
Dela vaniljstången och skrapa i kärnorna i en kastrull. Blanda i de övriga ingredienserna och vispa hela tiden. Låt blandningen sjuda och vispa till krämen har tjocknat. Den får inte kokas så ha koll på den. När den har tjocknat så är den färdig.
Ta ut vaniljkräm på din paj och dekorera med bär och florsocker
Hej! Åter igen, jag älskar din mysiga blogg! Är så glad att du lägger ut så många recept utan choklad. Tål nämligen inte det och det är nästan alltid choklad i godsaker, men nu har jag flera recept att pröva :0)
Ha en trevlig helg :0)
Det är ju så enkelt men samtidigt SÅÅÅ gott liksom =)
fina bilder !
Ha en fortsatt mysig helg kram
Åh det såg friskt och fräscht ut
Hej! Åter igen, jag älskar din mysiga blogg! Är så glad att du lägger ut så många recept utan choklad. Tål nämligen inte det och det är nästan alltid choklad i godsaker, men nu har jag flera recept att pröva :0)
Ha en trevlig helg :0)