Nu så här till hösten när det börjar bli ruggigt ute så passar det väl bra med en tävling där vinsten är en gosig filt från BLISS Sthlm. Filten Teddy finns i flera olika färger och har två lager, en sida som är stickad och en sida som består av mjuk teddy som är ljuvligt skön. Filten är tjock, men lätt i vikt.
Vinst: En person vinner en BLISS Sthlm Teddyfilt! (värde ca 349 kr)
Vinnaren väljer färg (med reservation för slut i lager).
Tävling: Vad är höst för dig? Skriv med EN mening vad höst är för just dig i en kommentar. Tävlingen avslutas lördag 18/10 kl 10.00. LYCKA TILL!
Fakta: • Storlek 100×80 cm • Tvättas i 40 grader • Teddy: 100% polyester • Stickad: 100% akryl.
Höst för mig är färger, alla dessa fina färger!
Hejsan!
Höst för mig är när när solen skiner och det susar lite lätt i träden som pryds av fantastiska färger i grönt, orange, gul och när solen ligger på så ser det nästan ut som guld. Jag ser fram emot skogspromenaderna på ett helt annat sätt, luften är friskare i och med att det är kyligare men också desto godare att dricka kaffe ute speciellt när solen ligger på.
Kvällarna är mörkare och det är mysigt att tända ljus, när man ska sova hör man hur vinden blåser på utomhus. Hösten är en fantastisk årstid. Gott att bara kura upp i soffan med en bra bok
Hälsningar Frida
Höst för mig är då bladen på träden utanför får fina färger och då det är extra mysigt att sätta sig i soffan med en filt, en kopp te och tända en del levande ljus och mysa med familjen
I vår familj finns ett talesätt – hösten är sommarens efterrätt!
Höst för mig är arg behålla sommarens glädje och att mysa.
Höst för mig är mysiga promenader med färgsprakande löv som virvlar runt. Sedan vira in sig i en Teddyfilt i Tv – soffan med någon man tycker om ! <3
Hösten är mys bus och färger.
Höst för mig är att få hoppa i stora lövhögar tillsammans med mina barn!
Frasiga löv att sparka i tillsammans med barnen.
tända ljus, en mysig filt och en kopp the är höst för mig
Mys i soffan med filt, hemmabio och tända ljus på bordet.
Hösten för mig är, klar luft, skitiga skor, Nisse som fångar dalande lönnlöv, barnen som hoppar i lövhögar och plaskar i vattenpölar. Tända ljus inomhus med eller utan doft. Att få krypa upp i soffan och gona in sig med en bra film på TV. En kopp te. Längtan till julen. Planera. Sortera. Njuta av solens strålar när den visar sig. Att unna sig livet och njuta av det vackra i naturen. Det är höst för mig.
Höst för mig är doften av varm choklad och värmeljus, sittande under en varm och skön filt tillsammans med någon man älskar!
Hösten är den mysigaste årstiden med tända ljus och något gott att äta framför en bra film
Hösten är blöt, kall och uschlig!!!
Hösten för mig är gula och röda löv som sakta dalar ner från träden
Har delat här
http://annasbloggtavlingar.wordpress.com/2014/10/17/filt-1810/
hösten för mig är varma ljus med en varm filt och varma smörgosar
Soffmys under filten med levande ljus och shyssta tv-serier – DET är höst för mig <3
Höst för mig är tiden då jag hämtar andan och laddar batterierna.
Höst för mig är mysiga kvällar med mys i soffan med värmeljus tända
Hösten är som att kliva in i en underbar tavla full med färger!
Hösten är lugnet efter stormen, när sommarhetsen har lagt sig och den tryckande värmen gett sig iväg, kommer den höga luften med de vackra färgerna, de tända ljusen och sprakande brasorna och den trevliga samvaron med vänner och familj som var utspridda på olika semester resor under sommaren, det ända jag inte gillar med hösten är mörkret och regnet.
HÖST är levande ljus, krispig luft, värmande thé och bra läsning!

På hösten älskar jag att krypa under täcket och titta på filmer.
Höst för mig känna förmultnings processen i naturen !
Hösten innebär mys promenader i ett färgsprakande paradis med friska vindar ute och familjemys inne med alla barn.
Höst för mej är när minsta barnet sover som bäst ute i sin vagn, frisk klar höstluft slår det mesta under vilan
Ha en fin helg.
Tävlingen avslutades kl 10 imorse och vinnaren är utsedd. Se nytt inlägg
Höst för mig är när man tar in alla djur från sommar betert och bara myser med dem och min son.
Tyvärr så avslutades denna tävling den 18/10. Men fler tävlingar kommer läggas upp så tävla gärna då