BLANDADE KATEGORIER

Annons

Budgetkollen vecka 2, 2018

budgetkollen

Nu har jag räknat ut veckans alla inköp och vi landade på 606.83 kronor. Det är en bra summa tycker jag. Vi har ätit extra gott den här veckan med snittar hela två gånger, inte bara i fredags alltså. Tänker försöka ha något sådant någon gång i veckan i alla fall. Det är mysigt och väldigt trevligt, framförallt gott.

DSC_7702

Snittarna på fredagskvällen.

DSC_7654

Ja, nog har jag mat kvar här hemma fastän vi bjöd min bror och hans familj på middag i fredags. Tyvärr har jag dessvärre inte fotat all mat vi åt under veckan, men det har varit både vegetariskt och veganskt också.

Annons

Budgtekollen vecka 1, 2018

budgetkollen

Årets första budgetkoll uträknad och klar. Jag är rätt så säker på att jag lyckades spara alla kvitton från resan till och från Finland. Vi köpte inte mer än bara frukostmat under de dygn vi tillbringade i Finland, då släkten bjöd oss på maten under vår vistelse där. Men vi åt ju mat på båten och visst kostade det mer än att vara här hemma. Simo var även nere till ICA och handlade på söndagen så det räknas ju även med i summan.

Totalt vecka 1, handlade vi mat och hygien för 1500 kronor.

Annons

Kollat lite av nästa veckas priser…

Jag har halva hösten fått reklambladen varje söndag, inte alla, men de flesta butiker jag kikar in på, men inte denna söndag. Dock skickade svägerskan över bilder på vad Pulsen erbjuder och detta har jag kikat ut hittills i alla fall:

  • 3 paket pasta á 500 gram, 10:-
  • handkräm, 15:-/st
  • 3 st tomatkross/passerade, 10:-
  • pressad juice, 1 liter, 15:-/st
  • lingonbröd, 10:-/st
  • grevéost, 49,95:-/kg
  • skivad goudaost, 1 kg, 49,90:-/st
  • granatäpplen, 15:-/kg
  • isbergssallad, 6,95:-/st
  • avokado 700 gram, 15:-/st
  • wokmix, 10:-/st
  • tomatpuré, 410 gram, 5:-

– Tänkte handla detta efter jobbet imorgon, eventuellt även svänga förbi ICA MAXI också, när jag ändå är i närheten. Ska se om jag hinner kolla de andra reklambladen på rasten imorgon, har ett viktigt samtal att ringa nämligen, eller snarare tre viktiga samtal…

Annons

Budgetkollen: hur mycket jag handlar på ett år

budgetkollen

Nu har jag räknat ut exakt vad vi handlar för i detta hushåll, vad det gäller både mat och hygien. Jag har noga visat er detta vecka för vecka från 1 januari till och med 31 december 2017. När jag räknar hygien så handlar det om allt från toalettpapper till blöjor och tvättmedel. Allt som har med hygien att göra. Vill även tillägga att det är Libero blöjor vi har köpt. Dottern blev blöjfri under hösten 2017.

Vill betona att jag köper enbart svenskt kött och det är väldigt viktigt för mig att det är så, sedan flera år tillbaka och tyvärr är det ju så att svenskt kött kostar mer, men det är det värt. Vi har även mycket grönsaker i vår mat och mycket av maten är ekologisk, Krav- och nyckelhålsmärkt. Vi äter även mycket frukt.

Om vi kikar tillbaka till vad det kostade mig månadsvis för ett halvår, så handlar vi i genomsnitt för 779,08 kronor per vecka. Om man räknar att det är 4 veckor per månad, så ligger vi omkring  3116,02 kronor per månad, läs det inlägget här.

Hur som så är jag väldigt nöjd med vår summa. Om man räknar utifrån Konsumentverkets tabell på matkostnader kring normalkost (PDF-fil), ska vi ligga runt 7370 kronor per månad. Och detta gäller bara mat. Jag räknar ju även in hygien i mina kostnader. Jag har då räknat på att jag och Simo äter hemlagad mat både till lunch och middag, då vi tar med oss matlådor till jobbet. Barnen har jag räknat att de inte äter lunch hemma på vardagar i och med att de går i skola och förskola om dagarna.

Nu till hela året!

När det gäller årets räkning, så har vi totalt handlat för 42830,17 kronor. Räknar man ut per vecka så blir genomsnittet 823.65:-. Räknar man därifrån att fyra veckor är en månad, så blir den genomsnittliga månaden 3569,18:-. Räknar man per dagar om 30 så blir det 3520,28:- per månad.

Jag är nöjd. Vi ligger ändå med hälften under vad Konsumentverket anser att en familj om fem personer – med endast mat ska ligga på per månad, medan jag även räknar in hygien. Vi har ökat lite om man räknar från hur det såg ut efter ett halvår. Jag kan nog säga att det dels beror på att vi har fuskat en heeeeeeeeel del med chips och dipp samt att jag och maken har ätit mycket med fina ostar, marmelad och ostfyllda paprikor med mera. Undrar hur mycket det skulle bli om vi helt uteslöt godis och läsk? Inte ostar och så, utan enbart godis och liknande. Jag vet att vi skulle komma undan riktigt rejält där. Kanske ett nyårslöfte att sikta på? Sedan när man kikar på veckorna så ser man att när vi är lediga över exempelvis påsk och sommar, jul och liknande, så blir summan högre, även när vi är på landet eller utomlands. På landet kan jag exempelvis inte komma ner i pris, för vi har en butik tillhanda om vi inte åker in till stan. Och sen det där att handla allt på en och samma butik, ja, det blir dyrare utifrån det sättet jag handlar på.

– Meeeeeen, jag är så nöjd ändå ska ni veta.

Läs gärna:

Nu till årets räkning, vecka för vecka – och därmed varenda krona och öre:

  1. 733,23:-
  2. 562,30:-
  3. 1070,69:-
  4. 872,09:-
  5. 620,52:-
  6. 603,99:-
  7. 670,77:-
  8. 979,76:-
  9. 705,55:-
  10. 731,48:-
  11. 670:-
  12. 922,47:-
  13. 1186,28:-
  14. 547:-
  15. 789:-
  16. 640,85:-
  17. 1438,08:-
  18. 325,87:-
  19. 857,38:-
  20. 665,63:-
  21. 759,31:-
  22. 687,26:-
  23. 523,40:-
  24. 982,25:-
  25. 846,97:-
  26. 864,05:-
  27. 677,65:-
  28. 1200:-
  29. 1088,53:-
  30. 1113,88:-
  31. 609,35:-
  32. 783,01:-
  33. 1330,77:-
  34. 1139,21:-
  35. 1159,88:-
  36. 791,58:-
  37. 1040,30:-
  38. 572,32:-
  39. 569.96:-
  40. 480,81:-
  41. 909,65:-
  42. 664,44:-
  43. 718,07:-
  44. 663,53:-
  45. 1190,20:-
  46. 596.41:-
  47. 755.18:-
  48. 2,152.01:-
  49. 610.23:-
  50. 571.52:-
  51. 688.94:-
  52. 496.57:-
Annons