Då är man hemma och mellanlandar i verkligheten. Hade hoppats vara hemma betydligt tidigare idag men hantverkarna jag haft hemma hade låst efter sig med dubbla nycklar och eftersom jag bara hade en nyckel i min extraknippa var det bara att bege sig hemifrån igen och leta upp fler nycklar.. Inte kul.
Något annat som inte heller är så kul är vädret hemma. Jag har faktiskt varit fullständigt oförstående när mina vänner haft synpunkter på det dåliga vädret. På Gotland har ju solen skinit varje dag! Men nu förstår jag… Därför känns det som en extra bra grej att dela med sig av lite fler sommarbilder. Denna sköna bönan har jag haft förmånen att hänga med en vecka i Visby. Annika är sannerligen en av de mest godhjärtade, omtänksamma och härliga människor jag har i min närhet och jag hoppas att du vill kika in på hennes blogg också. Den hittar du HÄR.
En annan underbaring är Ullis som vi hjälpte fixa till Kallis inför White Party eftersom hennes Niklas ansvarar för att byggandet av både White och Pink Party, och mycket mer. Ullis blogg hittar du HÄR. Det var inte lätt att hålla ordning på ballongerna i blåsten..
Men till slut blev allt fantastiskt fint.
Hela Kallisgänget samlat och redo att slå öppna upp för White Party.
Som tack för vår insats bjöd Tobbe som driver Kallis och Wisby Strand oss på en god lunch i solskenet.
Fullsatt varje eftermiddag. Här var det Out of office som drog publik på Kallis.
Själva drog vi oss hemåt efter att ha avrundat kvällen på Wisby Strand.
Ååå vad jag har älskat att ströva runt i de vackra kullerstensbelagda gränderna i Visby. Visst undrar man vad som döljer sig bakom alla dörrar?
Sällan har jag skrattat så mycket och så intensivt som jag gjort tillsammans med Annika under veckan som gått. Så nu tror jag vi kommer leva tills vi blir minst 150 år! ETT gott skratt förlänger ju livet..
Nu håller jag tummarna för att det vackra vädret även vill komma till Småland. Pratade just med en vän i Visby och tydligen skiner kvällssolen där igen…
Kram Å
Ja vädret hemma visade sannerligen alla möjliga sidor föregående vecka. Vi flydde till kusten ett par dagar och där var det soligt och härligt MEN ändå lite kyligt i vinden… vad är det med sommaren i år??! I onsdags tog vi ett spontanbeslut att ta en flygtur till Polen då vädret visade lite varmare grader och framför allt SOL!