Hallå fredagsfirare!
Jag har ett till recept till er i samarbete med Zeta och deras ekologiska 5 Gryner!
Jag tycker att en wrap passar bra till helgen. Antingen som lunch, middag eller som picknick när kidsen ska på fotbollsmatch som vi ska imorgon!
Gå in på Gryneffekten och hitta fler härliga recept med dom nyttiga grynerna, linserna och bönorna proppade med vitaminer, mineraler, proteiner och fibrer.
Här har ni mitt fredagsrecept!
4 kycklingfiléer
Salt och peppar
3 dl Zeta 5 Gryner
1 grönsaksbuljong
100g ruccola
1 mogen mango
2 avokado
1 röd chili
1/2 kruka koriander
4 tortillas
TurboAioli:
1 ägg
1 tsk dijonsenap
1.5 msk Zeta vitvinsvinäger
Salt och peppar
2 dl Zeta olivolja
1. Koka upp rikligt med vatten med buljongen. Lägg i grynen och lår koka i 10 min.
2. Skär kycklingfiléerna i långa bitar och salta och peppra. Stek bitarna gyllenbruna i olivolja.
3. Aioli: Lägg rumstempererat ägg, senap, vinäger, salt och peppar i en hög smal bunke. Sätt en stavmixer i botten på bunken och börja mixa på hög effekt. Häll långsamt i olivoljan och fortsätt mixa tills majonäsen är tjock och härlig. Riv ner en vitlöksklyfta och smaka av.
4. Finhacka chili och koriander. Skär mango och avokado i små bitar. Blanda ihop med grynen.
5. Lägg en sträng med aioli i mitten på varje tortilla. Fyll på med grynblandningen, ruccola och avsluta med kycklingbitarna. Vik upp botten på brödet och sen in med sidorna till en wrap.
Kommentera