Hej! Jag heter Caroline Ahlqvist och här på bloggen skriver jag om allt från livet som 2-barnsmorsa, matte, sambo, kostrådgivare, massageterapeut och träningsälskare till mitt intresse inom bakning och vinnare av Hela Sverige Bakar 2013! Här bjuder jag på recept som passar den som är ny i köket och vill hålla det enkelt till den som har lite mer vana och kanske vill utmana sig lite. Jag vill att ni ska bli sugna på att baka mer hemma så låt oss inspirera och tipsa varandra i bakningens värld för fullärd blir man aldrig. Kom gärna med synpunkter och tips! Det ser jag fram emot! ROCKA LOSS I KÖKET OCH NJUUUUT AV ATT BAKA!
Som ni vet så har jag ett samarbete med Bakbox nu. Jag har tagit fram recept till maj, juni, juli- och augustiboxen och jag hoppas att ni har hunnit testa majboxen nu med härligt kladdig brownie och Hi-Hat cupcakes med hemmagjord nötkräm! Superroliga att baka och fina att ställa fram på fikabordet.
Nu är Juniboxen på väg ut till er alla prenumeranter och det blir en massa olika recept där i som ni kan baka i sommar och kanske speciellt till midsommar! Vi snackar en buffe av godsaker! Oh yes
Vet ni nån som skulle vilja vinna den boxen eller kanske ni själva? Jamen vad kul! Då kör vi!
Gå in på min Instagram @alskaattbaka och tävla! 2 vinnare dras imorgon, fredag kl 20.00.
Kommentera