Hellooo!
I frysen ligger det egengjorda Magnumglassar som bara ska doppas i choklad så det receptet får ni senare i veckan. Längtar tills jag får ta en tugga!
Knåpade ihop lite enkel pannacotta idag. Choklad, mocka och vanilj. Om du tycker att dom blev för söta så byt ut gelésockret till 1 blad uppblött gelatin/smak och söta efter smak.
En perfekt liten dessert efter en grillmiddag tycker jag! Mums mums!
4 portioner
Chokladpannacotta:
2 dl grädde
1/2 dl gelésocker
50g mörk choklad
Mockapannacotta:
2 dl grädde
1/2 dl gelésocker
2 tsk snabbkaffepulver
Vaniljpannacotta:
2 dl grädde
1/2 dl gelésocker
1/2 vaniljstång
Smul:
1 dl havregryn
1/2 dl rismjöl
25g smör
2 msk råsocker
1/2 tsk vaniljsocker
1. Choklad: Koka upp grädde, gelésocker och hackad choklad i en halv minut. Fördela allt i 4 glas, typ snapsglas. Ställ in i kylen 10 min.
2. Mocka: exakt samma tillvägagångssätt som chokladen. Fyll på glasen och ställ kallt 10 min.
3. Vanilj: koka upp grädde, gelésocker och utskrapad vaniljstång. Samma koktid som ovan. Fyll på glasen och ställ kallt till servering.
4. Smul: Gegge ihop alla ingredienser och fördela ut på en liten plåt. Grädda ca 15 min i 180 graders värme tills det blivit gyllenbrunt.
Strö över smulet över varje pannacotta och käka upp det som blir över 😉
Men shit så gott det här ser ut att vara!
Den ser SÅ god ut!
Sugen på att testa till makens födelsedagskalas om någon vecka. Bara ett problem. Karln gillar inte kaffe.
Något tips på vad man kan ha i istället?
Vad kul!
Mixa hallon och rör ner i den varma grädden.
Men ta hallon då! Eller nåt annat bär! Vanilj, choklad och hallon
Hoppas han kommer gilla det!
Pannacotta är så sjukt bra dessert! Det går att variera i smaksättning i oändlighet och så är det så himla bra att förbereda