tips på enkel hemma-gympa!
Imorse klädde vi på oss gympakläderna, packade in Elias i vagnen och gick iväg mot gympasalen, redo för ett barngympa pass. Men när vi kommer dit kommer vi på att gympan var inställd idag eftersom det är påsklov.. gissa om Elias blev besviken
Så vi bestämde oss för att gå hem igen och bygga upp en egen ”hinderbana” till honom i lägenheten! Ett hett tips till er som har klätter-/kryp-/hoppsugna barn! Det är superenkelt och man behöver absolut inte ha cirkustunnlar eller studsmattor hemma för att fixa en egen gympasal! Sätt på en skiva med roliga barnsånger och använd vanliga möbler bara! Här kanske ni kan få lite inspiration av dom stationerna vi använde oss av;

Station nummer 1 blev favoriten! Här använde vi oss av två stolar som vi ställde ihop mot varandra, en matta som vi la över, ett ”paket” som vi la nedanför stolarna så att Elias kunde klättra upp, och sen Elias spjälsängsmadrass nedanför så han kunde hoppa ner.
Vid station nummer 2 ställde vi bara ihop några förvaringspallar som han kunde gå balansgång på.
Sista stationen bestod av två stolar framför varandra som man skulle krypa under..
Och så klart.. vattenpausen får man ju inte glömma ![]()












Vilken jättebra idé och vilka härligt underbara bilder. Alldeles speciellt glad blir en ”gammal” idrottslärare som farmor.