Balansträning
Det har varit två jobbiga dagar. Jag har själv haft tur och inte blivit magsjuk, men mannen hade feber i 2 dagar och Alvar har haft alla symptom som en magsjuka kan ha. Och matvägrat i 2-3 dygn. Nu är de på fötterna igen, men det har varit lite intesivt att få ihop jobb, driva tvättstuga hemma, hjälpas åt med att ta hand om Alvar när pappan inte riktigt har orkat pga febern… Men det har gått bra allting. Träning har jag dock inte ens försökt prioritera förrän nu ikväll.
Sprang till gymmet (2,5 km) och körde några övningar på balansbräda, konstaterade att jag borde fokusera mer på den typ av träning då jag är starkare på höger sida (beror nog på lyftning av ”bebis”), rodde i 10 min och sprang tillbaka hem. Inget märkvärdigt, men så här efteråt känns det bra att ha fått tränat lite igen. Jag hade alldeles för varma löparstrumpor på mig (perfekta utomhus dock) och konstaterade också att jag aldrig mer vill träna i t-shirtar/toppar utan bara i linne. Det blir för varmt i en tröja med ärm och så tycker jag att ärmarna begränsar en- så mycket skönare utan dem. Så nu åker alla mina (fräscha) toppar på Tradera (maila mig om du är intresserad, så mailar jag bilder. Storlek M)
Något jag däremot lyckades bra med var att vara färgglad! Om du undrar varför 2 par löparskor så tränade jag ju både utomhus och inomhus.
Ps: Imorgon händer det lite grejer här på bloggen- äntligen!!



Så skönt att du slappa magsjukan! Urk för den! :S
Och härligt med så många färger. Färger gör en glad
Även en kort träning är en träning. Innan jag blev mamma var jag definitivt mer kräsen gällande träningstid. Nu när planeringen för dagen kan omkullkastas i ett nafs, så griper jag alla tillfällen. Stora som små.
Härligt med vårfina färger!
Allting går, bara man vill!
Skönt att du klarat dig från sjukdom.
Kram