Kom ihåg mig

tabata-pass inspirerat by Lofsan på kvällskvisten :)

i söndags tror jag det var så var Lofsan med på Nyhetsmorgon på TV 4. Det ska finnas på TV4 Play – TIPS!

nu kunde inte jag utföra alla dem övningarna hon visade där så jag gjorde enklare varianter på några övningar men OMG – det räckte! var helt sjösvett efter dem där 24 minuterna…  riktigt skönt!

på övning 2 har jag skrivit armhävning + hunden, det innebär alltså att man gör en armhävning och går direkt upp i yoga positionen hunden. lofsan beskrev det som att rumpan skulle upp i taket tror jag… men jag skriver hunden för då vet jag vad jag menar ;)

OCH förra TABATA passet jag la ut så körde jag övning 1 20 sek aktivitet 10 vila,  övning 2 20 sek aktivitet 10 vila osv osv… men i kväll körde jag övning 1 20 sek aktivitet 10 sek vila x alla 8 intervaller och gjorde så på alla övningar. detta blev totalt 24 minuter! hängde ni med?

 

 

så här glad var jag verkligen när jag var klar – men jag hoppade ju inte direkt ;)

förresten, kosten idag har varit en smärre katastrof… och jag har räknat ut att det hänger på frukosten… jag är fr.o.m nu beroende av min underbara äggmjölk som håller mig mätt och go ;)

Lämna en kommentar

*

annonser